Pět důležitých věcí, které je třeba znát jako začátečník Kubernetes Developer


Cloud-Native Application Development, se v tomto odvětví rychle stává normou. S stále více se spoléhá na cloudové technologie, vývoj aplikací se posunul na přístup zaměřený na cloudu. Kontejnerizace je v popředí napájení těchto cloudových rodových aplikací a kontejnerovaných aplikací vzbudily potřebu orchestrace kontejnerů.

Kubernetes se narodil z této potřeby orchestrace kontejnerů jako robustní řešení pro správu kontejnerů.

Stala se de-facto standardem pro orchestraci kontejnerů s jeho výkonnou sadou funkcí, robustní povahou a aktivní komunitou, která neustále zlepšuje platformu. Toto rozšířené využití však také učinilo Kubernetes složitým řešením. Tato složitost vyústila v relativně strmější křivku učení pro každého, kdo začíná na Kubernetes. V tomto článku se tedy podívejme na některé klíčové koncepty a postupy, které byste měli znát jako nováček v Kubernetes.

Lusky se nerovná kontejnerům

První věc, kterou by měl někdo vědět, je rozdíl mezi POD a kontejnerem. POD jsou nejmenší nasakovatelnou jednotkou v K8s. Lusky nejsou analogické kontejnery, protože mohou sestávat z jednoho nebo více kontejnerů a být spravovány jako jediná entita. POD lze považovat za skupinu pevně spojených kontejnerů, které sdílejí zdroje. Kontejnery s POD lze jednoduše považovat za kontejnery běžící v rámci jednoho logického hostitele.

Ignorování důležitosti štítků

Štítky nemusí být jedinečnými identifikátory, přesto poskytují uživatelům mechanismus pro přidání smysluplných a identifikovatelných metadat k objektům Kubernetes. Tyto dvojice klíčových hodnot lze implementovat a upravit v kterémkoli bodě životního cyklu objektu K8S. Kromě poskytování identifikovatelných informací jsou štítky při výběru objektů Kubernetes zásadní. API Kubernetes API používá odvětví štítků k identifikaci a výběru potřebných objektů K8S buď prostřednictvím selektorů založených na rovnosti nebo založených na sadě.

Štítky se používají napříč deskou k výběru objektů K8S, zda vytvoříte nasazení, repliku, definujte síťovou službu nebo jednoduše dotazují moduly přes KuBectl.

Vždy zvažte chování ukončení POD

Je nezbytné zvážit chování ukončení vaší aplikace ke snížení dopadu na koncového uživatele a usnadnění rychlého zotavení. Kubernetes využívají signály Linux k ukončení signálu. Společným postupem je odeslat sigterm signál do kontejnerů v modulu, který je signalizuje, aby ukončili a čekali na zadanou dobu ukončení (ve výchozím nastavení 30 sekund). Nakonec Kubernetes pošle signál Sigkill, aby odstranil POD a vyčistil všechny objekty Kubernetes.

Kontejnery tedy musí být naprogramovány tak, aby tyto signály přijímaly, a ve vaší aplikaci by měly být implementovány správné půvabné procesy ukončení. V závislosti na požadavcích lze příznaky Prestop Hook nebo „TerminationGracePeriod“ použít ke snadno změně chování zakončení bez úpravy aplikace aplikace. Tato metoda je velmi užitečná při řešení problémů souvisejících s ukončením POD. Dále umožňuje uživatelům snadno porozumět základním problémům sledováním průvodce na Sigkill, který je reprezentován jako signál 9.

Definování požadavků na zdroje nebo limity

Stejně jako u každé aplikace by správa zdrojů měla být hlavní součástí jakéhokoli správy klastru Kubernetes. Neurčování požadavku a limitů pro kontejnery nebo nesprávné specifikace může vést k katastrofálním důsledkům, jako je hladovění zdrojů v klastru, drastické zvýšení nákladů ve spravovaných klastrech K8s v důsledku kontejnerů konzumujících neomezené zdroje nebo problémy s omezením a CPU.

Proto je zásadní správně nakonfigurovat požadavky a limity pro kontejnery pro ladění výkonu a zvýšení účinnosti prostředí K8S. Požadovaná částka definuje částku zdroje, kterou mohou kontejnery požadovat, zatímco limit určuje maximální limit zdrojů, které může kontejner konzumovat. Stanovení těchto limitů musí být provedeno v závislosti na požadavcích aplikace a konkrétního případu použití. Navíc je vždy dobré mít dostatek prostoru pro kontejnery kritických misí, které zvládají neočekávaná pracovní zatížení.

Využití monitorování Kubernetes

Monitorování je důležitým aspektem správné údržby aplikace během jeho životního cyklu. Monitorování Kubernetes poskytuje páteř pro aktivní správu klastrů K8S. Kubernetes využívá svůj metrický server k agregaci a shromažďování dat z každého uzlu klastru. Některé klíčové metriky, které jsou k dispozici prostřednictvím metrického serveru, jsou stav uzlů, dostupnost POD, CPU a využití paměti, latence API, dostupné úložiště atd.

Tyto metriky jsou zásadní pro stanovení výkonu celkového klastru a identifikaci selhání nebo nesprávných konfigurací, které mohou způsobit problémy dostupnosti nebo výkonu pro objekty a infrastrukturu K8S. Server metrik je zásadní pro poskytnutí DAnull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *